Combined ShapeSlice 1Slice 1icon-phone

Jak to celé funguje

Vítejte na palubě! Objevte krásné kouty Evropy z neobvyklé perspektivy - z paluby obytné říční lodě, hausbótu. Vychutnejte si neobvyklý a jedinečný zážitek - poklidnou plavbu po úžasných řekách, jezerech a kanálech na Vámi zvolené destinaci.

Vítejte na palubě! Objevte krásné kouty Evropy z neobvyklé perspektivy - z paluby obytné říční lodě, hausbótu. Vychutnejte si neobvyklý a jedinečný zážitek - poklidnou plavbu po úžasných řekách, jezerech a kanálech na Vámi zvolené destinaci.

Co je dovolená na obytné říční lodi - hausbótu:

  •     nejrychlejší zůsob, jak zvolnit životní tempo
  •     pestrý kaleidoskop nových zážitků a aktivit, kdy ani jeden den není jako druhý
  •     úžasný zážitek pro dvojice, rodiny a skupiny přátel, který vás dá nově dohromady
  •     fascinující zkušenost s řízením velké lodi aniž byste potřebovali licenci nebo dřívější praxi
  •     množství doplňkových aktivit podle Vašich preferencí (poznávání historie a kultury
  •     pozorování přírody, gastronomie a víno, rybaření, cykloturistika, jogging...) 

 

Pronájem lodi bez kapitánské licence (průkazu způsobilosti)

Francie: lodě se zde pronajímají bez průkazu způsobilosti k řízení plavidla. Po krátkém zaučení do pravidel lodní dopravy a používání a údržby lodi obdržíte povolení na dobu Vaší plavby.

Nizozemsko a Irsko: Oprávnění se nevyžaduje.

Německo: ve spolkových zemích Mecklenburg a Brandenburg je možné plout bez řidičského oprávnění. Pro Berlín a Potsdamm se vyžaduje oprávnění - průkaz Vůdce malého plavidla. Rovněž pro úsek Saarbrücken Apach (FR) se vyžaduje oprávnění.

 

Informace k plavebnímu provozu

Přístaviště, kotviště

Přistát můžete v přístavištích nebo kdekoli ve volné přírodě (pokud tam není přímo zákaz kotvení či přistávání).

Zastavit smíte, kde a kdy chcete. Přístavní můstek a kolíky Vám umožní velkou volnost v přiražení ke břehu a vyvázání lodi či kotvení. Místní personál charterových společností Vám vysvětlí zvláštnosti trasy. Dbejte na jeho rady.


Zdymadla a pohyblivé mosty

Podle toho, jakou si zvolíte trasu, budete proplouvat více či méně četnými zdymadly. Zdymadla jsou bezplatná. Existují automatizovaná zdymadla, ručně ovládaná zdymadla s obsluhou (které určitě můžete pomoci při otevírání a zavírání komorových vrat) a zdymadla, která obsluhujete zcela sami (např. v Charente, na řece Lot a Baise). V některých regionech jsou zdymadla uzavřena v následující dny: velikonoční pondělí, svatodušní neděle, 1. 5., 14. 7., 1. 11. V regionech Anjou, Bretagne, Camargue, Charente a Lot uzavírky zdymadel nejsou.

Více informací o tom, jak proplout zdymadly, získáte zde: Jak jsou zdymadla otevřená, proplouváme zdymadly


Zvýšený vodní stav

Zvýšený vodní stav na jaře a někdy na podzim ovlivňuje plavbu po řekách. To může ve výjimečných případech vést k omezení Vaší plavby po řece (plujete pak výlučně po kanálu) anebo ke změně místa nalodění či vylodění. V každém případě se před nástupem cesty u nás informujte o vodním stavu na řekách.


Plavba po jezerech

Na jezerech Thau (jižní Francie), Műritz a Plauer See (Německo) a na jezerech v Irsku není při silném větru (nad 3 Beaufort) plavba dovolena. Personál na základně Vám při nalodění podá všechny potřebné informace.


Plavby jedním směrem

V případě, že máte zájem o jednosměrnou plavbu, vyjednejte naším prostřednictvím, jak se dostanete zpět k Vašemu vozu. Rádi pro Vás zorganizujeme na místě taxi transfer, případně převezení Vašeho auta do místa vylodění.

Upozorňujeme však, že plavba jedním směrem je speciální nabídkou, kterou nemůžeme garantovat. Proto je nutné si 48 hodin před naloděním VŽDY vyžádat potvrzení o tom, že jednosměrná plavba platí!

Potřebujete poradit? Máte otázky? Kontaktujte nás na tel. +420 730 848 736 nebo napište Petře!


Co s sebou

Na palubě lodi jsou pro Vás připraveny přikrývky, polštáře a ložní prádlo. V luxusně zařízené kuchyňce s mrazákem a plynovým sporákem (2 - 4 hořákové vařiče, trouba) je vybavení i k náročnému vaření a stravování pro 6 - 12 osob. 


Co je obsaženo v ceně pronájmu?

- pronájem lodi s celkovým vybavením včetně nádobí a lůžkovin (viz Inventární list), pojištění lodi, plynová láhev (13 kg), tzv. kapitánská knížka, instruktáž k obsluze a řízení lodi, servis při nehodě po celou dobu plavby (během otvíracích hodin), pojištění proti ztrátě
Co není obsaženo v ceně pronájmu?

- doprava na místo, strava, pohonné hmoty, plyn a mazací oleje spojené s provozem lodi (viz níže Spotřeba nafty), říční mapa, pojištění proti zrušení cesty (nepovinné), příplatek za jednosměrnou plavbu a další doplňkové volitelné služby, tzv. Extras
Spotřeba nafty

Při plánování plavby je třeba počítat s doplatkem za pohonné hmoty související s provozem lodi.  Na konci plavby proběhne odečet naplutých „motorhodin“ na měřáku lodi a Vy v hotovosti na bázi doplatek uhradíte.

Výše doplatku je stanovena paušálem za tzv. motorovou hodinu (spotřeba běžícího lodního motoru), který zahrnuje pohonné hmoty (naftu), plyn, mazací oleje a opotřebení motoru. Počet spotřebovaných motorových hodin závisí samozřejmě na Vás, ale můžete počítat průměrně s 5 motorovými hodinami denně.

Ceny paušálu se mění podle tržních cen a typu sezony. Ceny  „motorhodin“ se také mohou měnit v závislosti na cenách nafty.
Pojištění

Charterové společnosti mají všechny lodě pojištěné (včetně vybavení) před možnými škodami. Jsou pojištěny i škody způsobené dalším subjektům, spoluúčast na těchto škodách je kryta v rámci složené kauce. Pojištění se nevztahuje na osobní věci nájemce a pronajímatel není zodpovědný za jejich ztrátu nebo poškození na palubě lodi, pokud ztráta či poškození není zaviněno opomenutím pronajímatele nebo jeho personálu. Doporučujeme uzavřít cestovní pojištění spolu s pojištěním storno poplatků a dále pojištění propadnutí kauce.
Kauce

Kauce se skládá v EUR v hotovosti či kartou na bázi před vyplutím, je vratná v případě odevzdání lodi v řádném stavu, uklizené, beze škod, na sjednaném místě a ve sjednaném čase a s plným inventářem. Na bázi Vám bude nabídnuto pojištění kauce pro případ škodné události. Výše kauce se pohybuje od 300 do 3 250 € podle typu a velikosti lodi.

Některé společnosti vyžadují též kauci na úklid, případně kauci na pohonné hmoty. 

Příjezd a přijetí na základně/přístavu
Příjezd do přístavu, nalodění

V podkladech pro cestu, které od nás obdržíte před odjezdem, je přesně popsáno, jak dosáhnout naloďovací přístav, tzv. bázi (autem, železnicí anebo letadlem). Některé přístavy jsou velké, jiné menší. Společnosti se snaží, aby přijetí bylo všude co nejsrdečnější.

Personál charterových společností je Vám po celou dobu k dispozici. Asi 15 minut trvá vyřízení vstupních formalit: podpis Smlouvy o pronájmu lodi, složení kauce, objednávka volitelných doplňkových služeb a — v případě jednosměrné plavby — objednávka transferu. Na bázi obdržíte složku s technickými informacemi k lodi a můžete si zakoupit říční mapu s průvodcem obsahujícím turistická doporučení ve zvolené lokalitě (možnosti nákupů, restaurace, muzea, apod.). Kapitánskou knížku s technickými informacemi obdržíte naším prostřednictvím již před odjezdem z ČR.
Instruktáž k řízení lodi

Následně obdržíte instruktáž k obsluze a řízení lodi, včetně informací o proplouvání zdymadly. K lodi za Vámi přijde technik, který Vás teoreticky a případně i prakticky seznámí s technickým chodem lodi, se způsobem manévrování s lodí a budete seznámeni s vnitřním vybavením a inventářem na lodi. Přes možné počáteční rozpaky získáte jistě brzy pocit jistoty při ovládání lodi. V případě jakýchkoli nejasností žádejte od obsluhy vysvětlení - je lépe se zeptat dvakrát, než mít nehodu pár hodin po nalodění. Instruktoři obvykle ovládají 2 až 3 světové jazyky.

Doporučujeme strávit první noc na lodi v přístavu, abyste se v klidu mohli na lodi „zabydlet“, důkladně se seznámit se zapojením zdrojů energií a připojením spotřebičů, překontrolovat inventář a stav lodi a případné nesrovnalosti hned na místě nahlásit. Na plavbu se vydejte následující ráno rychlostí 6 - 12 km/hod.
Parkování

Všechny báze disponují oploceným parkovištěm, případně zastřešeným parkingem, kde za poplatek můžete nechat vůz. Parkoviště není hlídané. Pokud pojedete karavanem, ověřte si možnosti parkování - některá přístaviště pro ně nemají parkování.
Pronájem kola

Jízdní kolo jistě oceníte, když si ráno budete chtít od pekaře dovézt teplou bagetku, nakoupit na trhu čerstvou zeleninu a místní pochoutky. Navíc Vás stezky na břehu přímo zvou k výletům na kole. Můžete si vzít s sebou buď vlastní kola anebo si na základně kola pronajmout. Předem se informujte o tom, kolik kol je možné na Vámi vybranou loď umístit a jejich požadovaný počet si předem rezervujte. 

Rezervace a zaplacení zálohy

Po výběru vhodné lodi obdržíte po dohodě s námi na zvolenou loď rezervaci. Tato rezervace je nezávazná a trvá většinou 3-7 dnů.

Pro závaznou objednávku, tj. uzavření smlouvy, je třeba zaplatit zálohu ve výši 40-50 % z ceny pronájmu. Deset až šest týdnů před odjezdem doplatíte zbytek ceny pronájmu a po jejím uhrazení Vám zašleme nejpozději 14 dnů před odjezdem informace k nalodění a k bázi (přístavu).

Potřebujete poradit? Máte otázky? Kontaktujte nás na tel. +420 730 848 736 nebo napište Petře!

 

Sledujte nás